Sanem Tayman Eksin

Klinik Psikolog, Psikoterapist // sanem.tayman@icgoru.com

sanem foto

Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimi için Fransa’ya gitti. Psikanalitik yönelimli bir eğitim programı olan Lyon Lumière 2 Üniversitesi’nde Psikoloji lisansını tamamlarken, bir yandan da Kognitif Bilimler (Sciences Cognitives) lisansını da bitirerek çift anadal yaptı. Lisans eğitimi sırasında Cerrahpaşa Çocuk Cerrahi bölümünde çocuklar ve ebeveynler ile gönüllü olarak çalıştı. Lisans eğitiminden sonra Lyon Lumière 2 Üniversitesi’nde Psikopatoloji ve Klinik Psikoloji master programına yazılmaya hak kazandı. Yüksek lisansının ilk senesinde özel terapi evlerinde (Maisons Thérapeutiques) yaşayan yetişkinlerle çalıştı. Yüksek Lisans araştırma tezini anne-kız ilişkileri üzerine hazırladı. Yüksek Lisansını pekiyi derecesiyle (mention très bien) tamamlayarak Fransa’da Klinik Psikolog ve Psikoterapist unvanlarını almaya hak kazandı. ADELI Fransa sağlık çalışanları sistemine kayıtlıdır.

2016 yılından beri çeşitli yayınlarda çevirmenlik ve editörlük yapmaktadır. Psike İstanbul, İstanbul Psikanaliz Derneği bünyesindeki çeşitli seminerlerde ardıl çeviri yapmıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan Bianca Lechevalier’nin “Psikanalitik Anne-Çocuk Tedavisi: Çocuk Psikozuna Uzun Süreli Yaklaşım” başlıklı kitabının çevirmenidir. Ayrıca birçok farklı yayında ve derleme kitapta çeviri makaleleri mevcuttur. SURET Psikokültürel Analiz editörü ve yayın kurulu üyesidir.

Halen İçgörü Psikoterapi Merkezi’nde gençler ve yetişkinlerle Türkçe ve Fransızca psikanalitik ve psikodinamik yönelimli bireysel psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir. İzmir Ekonomi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak “Advanced Psychopathology” dersi vermektedir. Aynı zamanda meslektaşlara yönelik psikodinamik yönelimli süpervizyon çalışmaları da yürütmektedir.