Uluslararası Psikanaliz Yıllığı 2015


yıllık 2015Uluslararası Psikanaliz Yıllığı 2015: Psikanaliz Eğitimi ve Sonrası

Satın almak için tıklayınız. 

Psikanaliz alanının dünya çapında en köklü ve en kapsamlı hakemli bilimsel dergisi The International Journal of Psychoanalysis’in seçme makaleleri, Uluslararası Psikanaliz Yıllığı’yla Türkçe olarak okurla buluşuyor. Psikanaliz Eğitimi ve Sonrası tematik başlığıyla çıkan Uluslararası Psikanaliz Yıllığı 2015, geçtiğimiz yıl içinde, The International Journal of Psychoanalysis’te yayımlanmış makaleler arasından seçilen 14 metinden oluşuyor. Klinik incelemelerden film analizine; “sapkınlık” gibi geniş kapsamlı klinik görüngülerden Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu gibi yaygın psikolojik sorunlara; kuramsal ve teknik temel psikanaliz metinlerinden “zorla kaybedilenler” ve yakınlarının yas süreçleri gibi psikososyal süreçleri ve toplumsal olayları anlamaya yönelik çalışmalara, çok geniş bir yelpazedeki metinler sadece ruh sağlığı alanında çalışanların değil, farklı alanlardan okurların da ilgisini çekecek.

 

İçindekiler

✪ Uluslararası Psikanaliz Yıllığı 2015 – Sunuş – Nilüfer Erdem ✪ İlk Görüşmede Analistin Kaygıları: Analitik Duruşa Karşı Engeller – Mette Møller ✪ İlk Görüşmelerdeki Süreç Yönelimli Psikanaliz Çalışması ve Açılış Sahnesinin Önemi – Peter Wegner ✪ Analistin Bedeni ve Psikanalitik Çerçeve: Cisimleşmiş Çerçeve ve Sembiyotik Aktarım Üstüne Düşünceler-Alessandra Lemma ✪ Editöre Mektup: Psikanalist Hangi Yaşta Emekli Olmalı? – Danielle Quinodoz ✪ Editöre Mektup: Danielle Quinodoz’ya Yanıt – Joseph Schachter ✪ Editöre Mektup: Joseph Schachter’in Yorumlarına Yanıt – Danielle Quinodoz ✪ Paul-Claude Racamier’nin “Narsisist Sapkınlık Üzerine” Adlı Makalesine Giriş – Paul Denis ✪  Narsisist Sapkınlık Üzerine – Paul-Claude Racamier ✪ Sapkın İlişkilenmede Gizli İttifaka Sevk Etme: Ölüm Kaygısını Kamufle Eden Sapkın Canlandırma ve Bastiyonlar – Jaime P. Nos ✪ Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB): Bir Duygulanım İşleme ve Düşünce Bozukluğu mu? – Michael Günter ✪ Çöküş Korkusu ve Yaşanmamış Hayat – Thomas H. Ogden ✪  Winnicott’ta Baba İşlevi: Psikanalitik Çerçeve – Haydée Faimberg ✪ Aile Sırları ve -K Üzerine – Yariv Orgad ✪ Ölenin Yasını Tutmak, Kaybolanın Yasını Tutmak: Namevcut Mevcudiyetin Gizemi – Cecilia Taiana

ÇEVİRENLER: Aslı Day, Bella Habip, Deniz Yılmaz, Ebru Salman, Melis Tanık Sivri, Meltem Temiz, Nilgün Taşkıntuna, Nilüfer Erdem, Şeyda Sunar Postacı. 

1920’de Sigmund Freud’un teşvikiyle Ernest Jones tarafından kurulan The International Journal of Psychoanalysis (IJP) bugüne kadar yayınına aralıksız devam etti. IJP Psikanaliz Yıllıkları ise önce Latin Amerika’da İspanyolca ve Portekizce olarak başlayıp daha sonra Avrupa’da sırasıyla Fransızca, Almanca, İtalyanca, Türkçe, Rusça ve Yunanca olarak yayın hayatına kazandırıldı. Farklı dillerdeki diğer Yıllıklar gibi Uluslararası Psikanaliz Yıllığı da uluslararası psikanaliz camiasında yürütülen güncel tartışmaları, çağdaş klinik deneyimi, kuramsal ve teknik birikimi okurlara kendi dilinde aktarmayı amaçlıyor. Böylece İngilizceye yeterince vakıf olmayan okura daha derinlikli bir okuma imkânı sunmanın yanında, Türkçe psikanaliz kültürünün gelişmesine de  katkıda bulunmayı amaçlıyor. Uluslararası Psikanaliz Yıllığı, Psike İstanbul üyesi psikanalistler ve analist adaylarından oluşan yayın kurulu tarafından hazırlanıyor.

YAYIN KURULU: Nilüfer Erdem (Editör), Aslı Day (Yardımcı Editör), Melis Tanık Sivri (Yardımcı Editör), Şeyda Sunar Postacı (Koordinatör), Bella Habip, Nilgün Taşkıntuna.