PsikoAlan söyleşileri 4:
İmgeden Söze Yolculuk : Terapötik Bir Araç Olarak Sinema
(Tuğçe Acemoğlu – Sinan Tınar)

psalan4

4 Temmuz 2021 Pazar 18:00

PsikoAlan Youtube Canlı Yayın

https://youtu.be/TVIpno6_gNI

PsikoAlan söyleşilerinin dördüncüsünde konuğumuz Dr. Klinik Psikolog Tuğçe Acemoğlu ile, 2016-2019 yılları arasında Fransada Lumière Lyon 2 Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Doktora Programı çerçevesinde geliştirdiği grup çalışması hakkında konuşacağız.

Tuğçe Acemoğlu, ergen yaş grubu ile yürüttüğü ve kısa filmlerden yararlandığı grup çalışmalarında Rene Roussilonun “simgeleştirme” kavramı ile Lyon 2 Üniversitesi’nde üzerine çok çalışılan “terapötik araç” kuramını temel almıştır. Çeşitli kurumlarda terapötik grup seansları yürütmüş ve bu seansların detaylı dökümleri üzerinden psikanalitik/psikodinamik süreç analizi yapmıştır. Uygun ve gerekli şartlar sağlandığında sinemanın kişinin iç dünyasına ulaşmada bir yol açabileceğini ve özellikle sonrasında yazı çalışması ile desteklendiğinde terapötik bir araç olarak kullanılabileceğini savunmaktadır.

Etkinlik PsikoAlan Youtube kanalından canlı olarak gerçekleştirilecektir ve herkesin katılımına açıktır. 

 

Tuğçe Acemoğlu – Dr. Klinik Psikolog

Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Yetişikin Alt Dalı Klinik Psikoloji Bölümü’nde tamamlamış, “İlişki Modellerinde Bağlanma Stillerinin ve Utanç Eğiliminin Rolü” başlıklı tezi ile mezun olmuştur. Klinik Psikoloji Doktorasını ise Fransada Lumière Lyon 2 Üniversitesinde tamamlamış, “Ergenlikte Terapötik Bir Araç Olarak Sinema” başlıklı tezi ile mezun olmuştur. 2013 yılından beri yetişkin ve genç yetişkin yaş grubu ile psikodinamik/psikanalitik yönelimle çalışmaktadır. Güncel olarak İspanyada yaşamakta, çalışmalarına internet üzerinden devam etmektedir. Yetişkin/genç yetişkin yaş grubu ile bireysel çalışmaların yanında ebeveynlik üzerine okuma grupları yürütmekte, ergen yaş grubu ile sinema ve yazı araçlarını kullanarak terapötik grup çalışmaları yapmaktadır.

 

Sinan Tınar – Klinik Psikolog

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisans diplomasını ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünden Konuşma Kürünün Müziği: Danışan ile Terapist Arasındaki Etkileşimin İşitsel Boyutunun İncelenmesi” başlıklı tezi ile almıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. SURET Psikokültürel Analiz yayın kurulu üyesidir; ayrıca aynı yayında dil ve çeviri editörlüğü yapmaktadır. İçgörü Psikoterapi Merkezinde yetişkinlerle bireysel psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir.