PsikoAlan Söyleşileri #5
Odanın Dışında: Farklı Çerçevelerde Psikanalitik Psikoterapi
(Tuba Tokgöz – M. Işıl Ertüzün)

PsikoAlan Söyleşileri #5

Odanın Dışında: Farklı Çerçevelerde Psikanalitik Psikoterapi 

Tuba Tokgöz – M. Işıl Ertüzün 

10 Ekim 2021 Pazar 18:00

PsikoAlan Youtube Canlı Yayın

https://youtu.be/b0pI9gvzqO8

PsikoAlan 5.jpeg
PsikoAlan söyleşilerinin beşincisinde New York’da psikanalist/klinik psikolog olarak çalışan Tuba Tokgöz’le psikanalitik terapinin ofis dışındaki uygulamalarıyla ilgili konuşacağız. Tuba Tokgöz New York’da Anni Bergman Ebeveyn Bebek Sosyal Yardım (Outreach) Programı -diğer adıyla Ev Ziyareti (Home Visiting) Projesi-  dahilinde evsizlerin kaldığı sığınaklarda ve diğer geçiş barınaklarında yaşayan bebek/çocuk ve ebeveynlere 2016’dan beri onları bulundukları yerde ziyaret ederek bebek-ebeveyn terapisi yapıyor. Psikanalitik uygulamalarda alışık olduğumuz çerçevenin dışında bir yapı içinde yürütülen bu çalışmadan, nasıl bir bağlam içinde başladığından ve sürdürüldüğünden, ve genel anlamda pandemiyle beraber yeniden değerlendirdiğimiz psikanalitik çerçevenin anlamından konuşacağımız bu söyleşide, yabancı bir ülkede psikanalist olarak çalışma deneyiminden de bahsedeceğiz.

Tuba Tokgöz – Dr. Klinik Psikolog, Psikanalist

Tuba Tokgöz lisansını İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. İstanbul’da terapist olarak çalıştıktan sonra The New School for Social Research’te Klinik Psikoloji doktora programına devam etmek için New York’a gitti. Aynı anda IPTAR’da (Institute for Psychoanalytic Training and Research) psikanalitik formasyonunu tamamladı. ABPIP’de (Anni Bergman Parent-Infant Program) bebek gözlemi ve annebaba-bebek/çocuk ikili terapisi alanlarında eğitimini sürdürdü. Halen New York’ta psikanalist/klinik psikolog olarak çalışmaktadır. IPTAR’da eğitimci ve IPTAR Kliniği’nde süpervizördür. 

M. Işıl Ertüzün – Klinik Psikolog

Psikoloji lisans ve Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Psike İstanbul üyesidir. Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) denetiminde psikanaliz eğitimine devam etmektedir. Suret Psikokültürel Analiz yayın kurulu üyesidir. Philippe Jeammet’nin derlediği Ergenlik: Anne Babalar ve Uzmanlar İçin Nirengi Noktaları (Bağlam Yayınları, 2012) adlı kitabın çevirmeni, Baba İşlevi (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2012) kitabının derleyenidir. Ergenler ve yetişkinlerle bireysel psikoterapi ve grup çalışmaları yapmakta, çiftlerin doğurganlık sorunları ve hamilelik süreçleriyle ilgilenmektedir.